XIII Dni Gminy Wielka Wieś

Od Mozarta do Sinatry, od upalnego słońca do burzy z gromami, od gminnych nieoszlifowanych talentów do artystów z wielkich polskich scen. Różnorodność - tak jednym słowem można scharakteryzować XIII Dni Gminy Wielka Wieś, które w miniony weekend świętowaliśmy na boisku LKS Orzeł 1948 Bębło, a także w czasie otwarcia nowego budynku wielofunkcyjnego w Bęble. Sobota stała się muzyczną ucztą dla ucha. Na początek na scenie pojawiły się rodzime talenty wokalne, które w maju zostały wyłonione w czasie przeglądu "Poszukiwacze Artystycznych Pereł". Przegląd ten był jednym z elementów V edycji projektu Mozart kontra Sinatra realizowanego przez Stowarzyszenie Muzyka Świata AKORD, przy wsparciu MKiDN, Województwa Małopolskiego, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Gminy Wielka Wieś. Utwory wykonywane na scenie Dni Gminy były podsumowaniem warsztatów wokalno-scenicznych prowadzonych przez Mirosława Witkowskiego, utalentowanego i charyzmatycznego wokalistę, uczestnika i finalistę m.in. takich programów jak „Szansa na sukces” czy też „The voice of Poland”. Co ciekawe dzięki temu projektowi udało się stworzyć bardzo różnorodną grupę, którą w sobotę zobaczyliśmy w odsłonie gospel. Dodatkowo każda z "pereł" zaprezentowała sie w opracowanym w czasie warsztatów materiale. Trudno pominąć też fakt, że grupa warsztatowa nie tylko świetnie śpiewała, ale także doskonale się wspólnie bawiła.

Oczekując na gwiazdę wieczoru tuż przed koncertem Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, powitał wszystkich mieszkańców oraz przybyłych gości, życząc udanej zabawy. Następnie nadszedł długo oczekiwany moment koncertu gwiazdy. Punktualnie o 21.00 na scenę wszedł Andrzej Piaseczny, który swoim głosem w jednym momencie zaczarował licznie zgromadzoną publiczność. Chociaż za plecami uczestników koncertu nadchodziły czarne chmury zwiastujące zbliżającą się ulewę, to nikt nie oglądał się za siebie, bo wszyscy wspólnie z artystą śpiewali najpopularniejsze przeboje takie jak chociażby „Śniadanie do łóżka”, „Jeszcze bliżej” czy „15 dni”. Z pewnością Piasek również czuł tą pozytywną energię płynącą od publiczności, gdyż bez dłuższej przerwy powrócił na scenę na bis. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, dlatego z lekką nutką niedosytu pożegnaliśmy nasza gwiazdę XIII Dni Gminy Wielka Wieś, a na koniec pierwszego dnia świętowania wystrzeliły sztuczne ognie.

Drugi dzień imprezy rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Bęble celebrowana przez ks. Stefana Trojana. Była ona związana z dalszą częścią obchodów, czyli poświęceniem nowopowstałego budynku wielofunkcyjnego w Bęble. Po uroczystej mszy, poczty sztandarowe gminnych drużyn OSP oraz innych współpracujących z OSP Bębło wraz z orszakiem gości, samorządowców i mieszkańców Bębła, udały się przy dźwiękach marszów, granych przez Orkiestrę Dętą GOKiS w stronę nowego budynku. W czasie ceremonii oprócz tradycyjnych przemówień padło też wiele słów podziękowań dla wójta oraz Rady Gminy. Prezes OSP Bębło Łukasz Chochół podkreślił, że ten budynek był niezbędny, nie tylko jeśli chodzi o komfort straży, ale w szczególności jeśli chodzi o zabezpieczenie przeciwpożarowe mieszkańców Bębła i okolic, a zwłaszcza szybki dostęp do sprzętu. Swoje wyrazy wdzięczności wyraził także Zbigniew Mazela Prezes LKS Orzeł 1948 Bębło. Drużyny do tej pory w zasadzie nie posiadały swojego zaplecza, a teraz będą mieć komfortowe szatnie i biuro. Nie zabrakło także pani sołtys Krystyny Janeckiej, która złożyła podziękowania w imieniu mieszkańców, podkreśliła istotę współpracy wszystkich grup społecznych i samorządowych w działaniach na rzecz miejscowości i gminy. Całość uświetniły przyśpiewki KGW Bębło oraz Zespołu Bęblanie - zespołów, które również znajdą swoje miejsce w nowopowstałym obiekcie. Wszyscy wspólnie podkreślali, że ten obiekt był marzeniem każdej z organizacji i nikt nie przypuszczał, że tak szybko się ono spełni. Na koniec ksiądz proboszcz poświęcił nowy wielofunkcyjny budynek, a przecięcia wstęgi wspólnie dokonali: Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, Krystyna Janecka sołtys Bębła i Radna Powiatu Krakowskiego, Zbigniew Mazela Przewodniczący Rady Gminy Wielka Wieś, Piotr Goraj radny Powiatu Krakowskiego i mieszkaniec Bębła, Łukasz Chochół Prezes OSP Bębło, a także przedstawiciel pracowni projektowej Marcin Paprocki i wykonawca inwestycji Józef Dawiec.

W czasie gdy przy budynku wielofunkcyjnym trwały uroczystości, na dużej scenie XIII Dni Gminy przygotowywano się już do potyczek sołeckich pod nazwą „Sołectwo na medal”. Do zdobycia było dodatkowe 5000 zł do funduszu sołeckiego, z możliwością wykorzystania na wybrane przez mieszkańców działanie. Sześcioosobowe drużyny zgłosiło 8 miejscowości gminy. Pierwsze dwie konkurencje wymagały sprawności fizycznej, ponieważ przetoczenie ogromnej opony oraz przeniesienie na czas człowieka na strażackich noszach wymagało nieco wysiłku. Następnie należało się wykazać poczuciem rytmu i szczyptą wyobraźni, aby zdobyć uznanie publiczności w konkursie tanecznym. Na koniec panowie pokazali swą delikatność wyszukując w słomie 80 jajek, co nie było w brew pozorom łatwym zadaniem. Ostatecznie pierwsze miejsce oraz czek na 5000 złotych, który wręczył Wójt Tadeusz Wójtowicz zdobyło Bębło, zaraz za nimi uplasował się Giebułtów i kolejno ex-aequo Szyce i Czajowice, następnie Wierzchowie, Wielka Wieś, Będkowice, Modlnica i Biały Kościół. Wszystkim drużynom gratulujemy i liczymy, że kolejnym razem będzie ich już 12. Należy też podkreślić, że konkurs zgromadził liczną publiczność, która dopingowała swoje drużyny. W przerwach między konkurencjami na scenie pojawiła się m.in. Młodzieżowa Rada Gminny, która wręczyła nagrodę w konkursie na logotyp MRG. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bęble wystąpiły z repertuarem muzycznym oraz pokazem gimnastycznym dwóch uczennic, który akrobacjami zapierał dech w piersiach. Wraz ze swoją małą instruktorką, dziewięcioletnią Patrycją, zaprezentowały się też seniorki z Modlniczki w tańcu energetycznej, międzypokoleniowej „Czekolady”. Dużym zainteresowaniem cieszył się mecz towarzyski w dmuchanych kulach tzw. bubble football, a także konkurs przepychania Fiata 126p na czas. Tutaj zdecydowanie wygrała drużyna złożona z panów pamietających czasy, kiedy „malucha” można było spotkać na każdej ulicy, a jego usterka była czymś naturalnym. Tak więc tym razem liczyło się doświadczenie. Oprócz atrakcji przy scenie, dzieci mogły korzystać z tzw. dmuchańców, warsztatów przygotowanych przez Jaskinię Wierzchowską oraz Młodzieżową Radę Gminy. Ta ostatnia przygotowała również Mini Festiwal Kolorów, gdzie w ruch poszły torebki z proszkiem w tęczowych barwach. Okazało się, że to nie tylko świetna zabawa dla młodzieży i dzieci, ale także dali się w nią wciągnąć dorośli. Na koniec do tańca zagrał energetyczny zespół Lifedance, a parkiet był pełny do późnych godzin nocnych.

Więcej zdjęć:

Wasze zdjęcia z XIII Dni Gminy Wielka Wieś

XIII Dni Gminy Wielka Wieś - sobota 2.07.2016 r.

XIII Dni Gminy Wielka Wieś - uroczystość poświecenia budynku

XIII Dni Gminy Wielka Wieś - niedzielny piknik rodzinny

Fragment koncertu Andrzeja Piasecznego

Zdecydowanie dla Gminy Wielka Wieś liczba 13 okazała się szczęśliwą. Jednak dwa dni wielkich emocji i wyzwań nie były by możliwe do zrealizowania, gdyby nie rzesza bezinteresownie zaangażowanych osób, dlatego serdecznie dziękujemy: Państwu Mirek oraz Panu Zbigniewowi Mazeli za stałą pomoc w ciągu całych przygotowań oraz w czasie imprezy, druhom OSP Bębło na czele z Prezesem Łukaszem Chochołem za pomoc w rozłożeniu bruku do tańca oraz barierek, OSP Biały Kościół i OSP Bębło za zabezpieczenie p. poż. oraz obstawienie parkingów, Pani dyr. SP Bębło Lucynie Kurek za materace i możliwość parkingu na terenie szkoły, Panu Michałowi Krawczykowi za udostępnienie niezbędnego sprzętu gaśniczego w obrębie sceny, Państwu Janeckim, Tomarewskim-Niemczyk oraz Panu Piotrowi Gorajowi za udostępnienie działek na parkingi, Pani Bojan za możliwość przejazdu przez działkę przy wjeździe dużych samochodów na boisko, Sołectwu Biały Kościół oraz SP w Będkowicach za wypożyczenie namiotów, sołectwu Czajowice za wypożyczenie stołów i krzeseł, Panu Jackowi Gąsce za udostępnienie opony do konkursu sołeckiego, Panu Robertowi Szmołdzie za udostępnienie Fiata 126p, Młodzieżowej Radzie Gminy za duże zaangażowanie w Turniej Sołecki oraz prace w strefie dzieci.

Serdeczne dziękujemy również naszym sponsorom, którzy wsparli nasze wydarzenie, a są nimi: Lewiatan Modlnica, Centrum Witek, Gminny Zakład Komunalny, Krakowski Bank Spółdzielczy, NICO odzież obuwie, Lewiatan Bębło, Amstal, Kruk Firma Pogrzebowa, kamieniarstwo i kwiaciarnia, Hotel Łokietek, Kwiaciarnia Ewa Wałuszko Biały Kościół, Lewiatan Wielka Wieś, Usługi remontowo-budowlane Józef Dawiec, Cukiernia Kawa Miód Jochymek, Senkara Sp.j.

2016-07-07