„Wybieram bibliotekę” – relacja z Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2015!

Biblioteka w Wielkiej Wsi w dniach 7-15 maja już po raz siódmy włączyła się w organizację Tygodnia Bibliotek, przygotowując bogaty program edukacyjno-kulturalny. Odbyło się wiele ciekawych zajęć inspirowanych książkami.

Seniorzy z gminy wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem bibliotecznych IPadów. Zapoznali się z możliwościami rozszerzonej rzeczywistości, odwiedzając m.in. gród w Gnieźnie czy poznając tajniki aplikacji Anatomy 4D oraz Dinosaurus 4D.

Drugi dzień upłynął w towarzystwie zwierząt egzotycznych. Łukasz Stanek z Animal Lovers przeprowadził dla uczniów Szkoły Podstawowej w Modlnicy żywą lekcję biologii w oparciu o książkę Adama Wajraka. Ponadto przywiózł ze sobą oswojone zwierzęta, którymi się opiekuje: agamę brodatą, kameleona lamparciego, gekona orzęsionego oraz pytona królewskiego.

Na spotkaniu z pisarką Renatą Piątkowską poruszone zostały bardzo ważne i jednocześnie trudne tematy, takie jak akceptacja, tolerancja, inność. Bohaterami książek Piątkowskiej bardzo często są dzieci, które są inne od pozostałych. Inność ta wypływa z różnych przyczyn. Może być nią wygląd zewnętrzny, choroba czy też pochodzenie (jak w przypadku bohatera powieści „Przygoda ma kolor niebieski”). Pisarka odniosła się również do problemów dzieci z autyzmem. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Finansowane ze środków Instytutu Książki.

Bibliotekę odwiedził również wójt gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, który spotkał się z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach. W trakcie spotkania pokazywał możliwości IPadów, które biblioteka pozyskała w ramach projektu. Wójt gminy nie tylko przeczytał fragment interaktywnej książki, ale również pokazał możliwości multimedialnej publikacji książkowej, która wzbogacona była ciekawymi animacjami, bogatą ścieżką audio oraz grami nierozerwalnie związanymi z treścią książki.

Zajęcia edukacyjne dotyczące niezwykłego świata muzyki przeprowadził zastępca wójta Krzysztof Wołos. Za pośrednictwem interaktywnej projekcji zabrał dzieci z Przedszkola Samorządowego w Modlniczce w wirtualną podróż po niezwykłym świecie muzyki oraz jej twórców. Była to podróż od pierwszego szmeru do współczesnej muzyki. Zajęcia były elementem projektu „Odkryj świat dźwięków czyli o czym szumią rurki” finansowane z Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego.

W bibliotece gościliśmy również Urszulę Podrazę – rzeczniczkę prasową i kierowniczkę działu PR Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice. W trakcie spotkania w pasjonujący sposób opowiedziała uczniom ze SP w Wielkiej Wsi jak funkcjonuje lotnisko, zaznajomiła z procedurami obowiązującymi na lotnisku, przeczytała fragment książki Krzysztofa Sojki „Historia krakowskiego lotniska”. Uczniowie zapoznali się również z aplikacją Flightradar24, która umożliwia śledzenie „na żywo” samolotów na mapie. Uczniowie mogli również zobaczyć zdjęcia z rozbudowy krakowskiego lotniska oraz poznać jego historię. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali kolekcjonerskie gadżety z Kraków Airport.

W ostatnim dniu intensywnego Tygodnia bibliotek Weronika Jacher – pedagog specjalny i terapeutka  przeprowadziła zajęcia edukacyjne na podstawie książki „Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie” Charlesa A. Amenta III. Przybliżyła uczestnikom świat dziecka autystycznego, pozwalając zrozumieć jego zachowania, relacje społeczne i rozwój.  Działanie realizowane z GOPS w gminie Wielka Wieś w ramach  konkursu  „Najbardziej niebieska gmina powiatu krakowskiego – 2015” organizowanego przez Fundację Wspólnoty Nadziei i Powiatu Krakowskiego.

Popołudniu gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach dotyczących możliwości edukacyjnych wypływających z nowych technologii. Poznali szereg aplikacji graficznych oraz możliwości wyszukiwacze katalogów i baz danych. W ich trakcie młodzież pracowała na bibliotecznych IPadach.  Jak co roku wyłoniono i nagrodzono „Super Czytaczy” – osoby, które w ubiegłym roku przeczytały najwięcej książek, są to: Zofia Miszczak-Mierzyńska, Kaja Marschalko i Agnieszka Bogdał. Słodkości dla wszystkich uczestników zajęć ufundowane zostały przez sklep z Wielkiej Wsi Lewiatan Kram S.C.

Wszystkim, którzy pomogli przy tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek serdecznie dziękujemy.


Tekst i foto: GBP

2015-05-18