Wieczornica pt. Mali patrioci

11 listopada 1918 roku to szczególna data w historii naszej Ojczyzny – to właśnie wtedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość, to data symbolizująca wolność i zwycięstwo.

Z tej okazji, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli, cierpieli prześladowania i oddawali swe życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju, spotkaliśmy się na Wieczornicy Patriotycznej „Mali Patrioci”.

Spotkanie, którego głównym inicjatorem była Radna Pani Krystyna Goraj, już tradycyjnie odbyło się w Czajowicach, a w organizację spotkania włączył się Zespół Czajowianki, Rada Sołecka Czajowic oraz dzieci i młodzież ze wszystkich świetlic środowiskowych z terenu naszej gminy.

Uroczystości , w których wzięli udział Wójt Gminy Tadeusz Wójtowicz, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Mazela, radni powiatowi – Krystyna Janecka i Piotr Goraj, radna Bogumiła Pietrzyk, ksiądz Artur Kardaś oraz proboszcz parafii Bębło ksiądz Stefan Trojan, rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Jako pierwszy wystąpił Zespół Czajowianki, który swoim śpiewem i wierszami wprowadził nas w atmosferę tamtego czasu. Kolejnym punktem programu był występ dzieci i młodzieży ze świetlic – byliśmy świadkami niezwykle wzruszającego widowiska – pantomimy, a scenografia, kostiumy i siła przekazu, wywarła na wszystkich ogromne wrażenie, a niektórym widzom łza w oku się zakręciła…  O tym, że pamiętamy, czujemy się Polakami świadczyło również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie Pana Wasyla Stefaniuka.

Spotkanie miało charakter patriotyczny, a dla nas równie istotny jego wymiar międzypokoleniowy, ważne bowiem jest aby o miłości do Ojczyzny pamiętali nie tylko dorośli, ale również należy wszczepiać ją w serca naszych dzieci i młodzieży, aby wyrośli na dumnych Polaków, świadomych tradycji i historii.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Wieczornicy – dzieciom i młodzieży ze świetlic wraz z wychowawcami, rodzicom, Radzie Sołeckiej Czajowic, Zespołowi Czajowianki oraz sponsorom.

tekst i foto: GOPS

Tagi dla strony:

2015-11-09