Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-16 maja 2014

Po raz szósty Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi włączyła się w dniach 8-16 maja 2014 r. w Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek.

Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz przełamanie stereotypów i zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony był pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. W tym roku program przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi był bardzo bogaty i różnorodny.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją oraz artykułami opisującymi poszczególne wydarzenia, które zamieszczane były na bieżąco.

• Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy we czwartek 8 maja w Dzień Bibliotekarza. Rano w Gimnazjach w Białym Kościele oraz Modlnicy odbyły się zajęcia, które poprowadzili wspólnie Zastępca Wójta Gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos oraz Prezes Teatru Regionalnego Bogumiła Pietrzyk. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach bibliotecznego projektu „Sztuka dla ludu czyli spojrzenie na folklor i graffiti z wyjątkowej perspektywy”, a dotyczyły zwyczajów, obrzędów, legend w oparciu o zachowane działa etnograficzne Oskara Kolberga (czytaj więcej). O godzinie 11 w bibliotece w Wielkiej Wsi odbyło się działanie w ramach projektu „Aktywni i potrzebni – gmina Wielka Wieś przyjazna seniorom” - kolejne „Spotkanie z pasjami”. Tym razem było to spotkanie on-line z najstarszą trenerką fitness w Polsce - Urszulą Szczurek (czytaj więcej).
Późnym popołudniem biblioteka gościła uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki.
• W piątek 9 maja dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Wielka Wieś zorganizowane zostało spotkanie z pisarką – Anną Onichimowską. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki przy współpracy z Instytutem Książki (czytaj więcej).
• W poniedziałek 12 maja odbyły się zajęcia zatytułowane „Oczytanym być… czyli co nieco o Kubusiu Puchatku”. Bibliotekarze wykorzystując różnorodne ciekawe zadania sprawdzili wiedzę z lektury wśród uczniów II klasy Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi (czytaj więcej).
• We wtorek 13 maja na otwarte spotkanie „Wieczór z Rzecznikiem” zorganizowane dla wszystkich mieszkańców gminy Wielka Wieś przyjechali eksperci ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP KLATKA oraz dr Grzegorz Krawiec – przedstawiciel Biura Praw Obywatelskich. Społeczność lokalna miała tez okazję obejrzeć spektakl dzieci ze Szkoły Podstawowej w wielkiej Wsi pt. „Mam prawo” na podstawie książki Grzegorza Kasdepke (czytaj więcej).
• We środę 14 maja w bibliotece gościliśmy wójta Gminy Wielka Wieś Tadeusza Wójtowicza oraz przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Modlniczce. Wójt gminy przeczytał przedszkolakom książkę oraz przeprowadził zajęcia „Wychowanie przez czytanie” (czytaj więcej).
• Czwartek 15 maja upłynął pod znakiem meksykańskiej przygody. Niewielka rodzinna firma Mollino z Wielkiej Wsi, produkująca tradycyjne meksykańskie tortille kukurydziane, za sprawą literatury i kuchni przeniosła uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bęble oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach do serca Meksyku (czytaj więcej).
• W piątek 16 maja odbyły się kolejne zajęcia zatytułowane „Oczytanym być… czyli co nieco o Kubusiu Puchatku”. Tym razem bibliotekarze wykorzystując różnorodne ciekawe zadania sprawdzili wiedzę z lektury wśród uczniów II klasy Szkoły Podstawowej w Modlnicy (czytaj więcej).
Dodatkowo, jak co roku, nagrodzono „Super Czytaczy 2013” – czytelników, którzy w ubiegłym roku wypożyczyli i przeczytali najwięcej książek z GBP w wielkiej Wsi. Bony prezentowe do Empiku otrzymali:
Joanna Molendowska, Julia Pawłowska oraz Amelia Litewka.
Gratulujemy i przypominamy, że za rok również wyłonimy „Super Czytaczy”!

W tym roku w organizację Tygodnia Bibliotek zaangażowali się:
Gmina Wielka Wieś
Teatr Regionalny
Instytut Książki
Molino
Cukiernia Stochalscy z Wielkiej Wsi
Lewiatan Wielka Wieś - Kram s.c
Hotel & Restauracja Margerita
Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa w Będkowicach
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Rzecznik Praw Obywatelskich
Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA

Serdecznie dziękujemy!

Tagi dla strony:

2014-05-20