Godka Krakowska 2018

Godka Krakowska po raz drugi zagościła w Modlnicy, gromadząc wielu miłośników kultury krakowskiej. 10 konkursów, które miały swoje rozstrzygnięcia, bądź w całości były przeprowadzane na scenie festiwalu, przekrojowo pokazały wszystkie uroki tradycji krakowskiej począwszy od gwary, poprzez  strój, muzykę, śpiew, taniec aż po kulinaria. Udział w wielu konkurencjach brali nasi mieszkańcy, ale też goście z sąsiednich gmin, a nawet okolic Lanckorony i Proszowic. Podobnie jak w zeszłym roku możemy się pochwalić kilkoma laureatami w tym: w konkursie gwary po zeszłorocznym sukcesie znów na podium znalazła się pani Maria Zabiegaj- seniorka z Giebułtowa, w konkursie na krakowski tradycyjny sernik na drugim miejscu znalazła się pani Zosia Rogala członkini zespołu w Tomaszowicach, a w konkursie fotograficznym „ Krakowiacy świętują niepodległość” trzecie miejsce zajęła pani Jolanta Sobocińska. W konkursie Piosenki Krakowskiej wykonywanej przez dzieci do III klasy, na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna Kowalik z Piosenką tradycyjna pt. „Hej od Krakowa jadę”, a na trzecim Amelia Kozieł, która wykonała piosenkę „Powiadają ludzie” akompaniatorem dla obydwu artystek był Pan Jerzy Sałaja. Nie zabrakło też naszych reprezentantów w konkursie na odświętny i stylizowany strój krakowski. W pierwszym z nich sukces odniosła Pani Bogumiła Pietrzyk, w drugim zaś najmłodszy uczestnik konkursowy Jakub Kowalik oraz Zespół Modlnicanie.


Festiwal gwary i tradycji krakowskiej swoimi występami uświetnił Zespół Modlnicanie w repertuarze piosenek ludowych zebranych prze Oskara Kolberga, a prologiem do Maratonu krakowiaka był występ dzieci ze Szkoły Filialnej w Modlniczce, które przygotowała pani Jolanta Zagórska. Dzieci po rozgrzewce na scenie przeszły obok na specjalnie przygotowany podest, aby tam wystartować w Maratonie krakowiaka. W tej konkurencji na pierwszym miejscu  podium stanęli Maja Konieczny w parze z Michałem Olearczykiem, na drugim Natalia Mrozicka i Antoni Czuba, a na trzecim Hania Tetelewska  z Wiktorem Janikiem. Piękne miejsce jakim jest Amfiteatr przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Modlnicy,  stało się także niezwykłym entouragem  dla wystawy zdjęć  dawnej Modlnicy oraz tej dot. życiorysu znanego wszystkim mieszkańcom gminy muzyka, nauczyciela i społecznika Józefa Lachnera. Wystawę przygotowała pani Bogumiała Pietrzyk w ramach działań podejmowanych przez Stowarzyszeni Teatr Regionalny w Krakowie.


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym przy organizacji wydarzenia , tj. Stowarzyszeniu Bene Tibi, Zespołowi Szkolno- Przedszkolnemu w Modlnicy,  Telewizji Kraków, Powiatowi Krakowskiemu, Gminnemu Zakładowi Komunalnemu, Zespołowi Modlnicanie oraz OSP Modlnica. Podziękowania należą się także tym, którzy zdecydowali się na udział w konkursach otwartych. Przyłączając się do naszej zabawy w trakcie festiwalu, dołożyli swoją cegiełkę do tego,  by folklor ziemi krakowskiej przetrwał nie tylko w książkach, ale również w sercach i na ustach krakowiaków.

2018-06-18