11 malowniczych kilometrów w 98 rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada obchodziliśmy święto odzyskania niepodległości. 98 lat temu, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Jako naród potrafiliśmy się, pomimo różnic, porozumieć dla dobra ojczyzny. Uroczyste obchody rozpoczęły się już rano w kościołach parafialnych gdzie na mszach za Ojczyznę modlili się mieszkańcy. Podniosły charakter uroczystości nadawały poczty sztandarowe, orkiestra dęta czy też pieśni patriotyczne. Władze samorządowe złożyły również symboliczny wieniec na grobie powstańców w miejscowości Szyce.

11 listopada to już od 5 lat dobra okazja do świętowania w sposób aktywny i radosny. W Białym Kościele już po raz piąty wystartowali biegacze w biało-czerwonych koszulkach, by pokonać symboliczny, 11-kilometrowy dystans Biegu Niepodległościowego - V Niepodległościowej Jedenastki. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, grupa 505 zawodników ruszyła przy wtórze Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Na tej samej co w poprzednich latach, okrężnej trasie prowadzącej z Białego Kościoła, doliną Prądnika, obok Bramy Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym, wracając do Białego Kościoła, zawodnicy rywalizowali w klasyfikacji generalnej, kilkunastu kategoriach wiekowych i klasyfikacji małżeństw o liczne nagrody finansowe i rzeczowe.  W wielu miejscach trasy zawodników wspierali kibice. Tą rolę przyjęli na siebie nie tylko przyjaciele biegaczy, ale też mieszkańcy Białego Kościoła, Czajowic i Prądnika, oraz młodzież gimnazjalna. Zwycięzcą biegu (a zarazem nowym rekordzistą trasy) został Mykoła Jukchymczuk z klubu Achilles Leszno, z czasem 36:16. Najlepszą z pań była, zawodniczka KS AZS AWF Kraków, Katarzyna Broniatowska z czasem 40:39 (także nowy rekord trasy wśród kobiet).

W trakcie, gdy rodzice pokonywali malowniczą trasę biegu, dla przyszłych adeptów biegania organizatorzy otworzyły się  tradycyjnie gościnne sale sąsiadującego z biurem zawodów przedszkola samorządowego. Zawodnicy po biegu zostali poczęstowani wojskową grochówką, a na deser mogli spróbować wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Białym Kościele. O fizyczną regenerację pobiegową zadbali masażyści z Krakowskiej Szkoły Masażu i firmy BlackTree.

Nagrody w licznych kategoriach wręczali: Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego, przewodnicząca komisji kultury Barbara Dziwisz, radny powiatu krakowskiego Piotr Goraj,  radni gminni – Bogumiła Pietrzyk, Krystyna Goraj, Marzena Bień, Ryszard Nawara, Józef Wojdała. Nagrody w kategorii adwokackiej wręczał w imieniu okręgowej rady adwokackiej w Krakowie –  adw. Dariusz Gradzi.

Wyróżnieni na scenie zostali najszybsi zawodnicy z Gminy Wielka Wieś, otrzymując nagrodę im. Mirosława Wujasa. W tej klasyfikacji najszybsi byli Anna Stachyra z Będkowic i Tomasz Siwecki z Tomaszowic. Puchary Wójta Gminy otrzymały także najliczniej reprezentowane kluby biegaczy, czyli nieformalny ruch Wielka Wieś Biega, Zabierzów Biega, Husaria Race Team i PGB Sportowa Paczka. Zawodnicy obchodzący tego dnia urodziny odebrali na scenie życzenia i okolicznościowe torty ufundowane przez Cukiernię Stochalscy.

Uroczystym momentem było przekazanie najszybszej parze małżeńskiej podarunku od Prezydenta RP. Obraz przedstawiający Pałac Prezydencki otrzymali Agnieszka i Jacek Caderowie z Zabierzowa. Podczas uroczystego wręczania nagród zawodnikom, radna Sejmiku Województwa Barbara Dziwisz wręczyła Wójtowi Tadeuszowi Wójtowiczowi, puchar ufundowany przez Marszałka Województwa Małopolskiego „za działalność na rzecz popularyzacji i upowszechniania biegania”.

Sponsorem głównym imprezy była Gmina Wielka Wieś, zaś sponsorami strategicznymi: GOODMAN i WILO Polska. Imprezę wsparły także firmy: Tomar, VW Autospecial, Japan Motors, Sobiesław Zasada Ltd, Ramsat SA, Cukiernia Stochalscy, Hotel Jurajski, Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o, Food Care, BlackTree, Centrum-Krak Piotr Goraj, Zakład piekarniczo-cukierniczy Beaty Cader, "Gacek" S.C. Stanisław Majewski Anna Majewska, Pracownia Florystyczna Portrety Kwiatów oraz producent piszyngierów firma SKOT. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje serwisu MaratonyPolskie.pl, Nowego Przeglądu Lokalnego, Gońca Zabierzowskiego i Jury.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom miejscowości położonych na trasie biegu za wyrozumiałość zawiązaną z utrudnieniami w ruchu drogowym, a także za doping i życzliwość okazywaną zawodnikom. Składamy także podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tej imprezy sportowej. W szczególności dziękujemy pracownikom GOKiS, którzy poświęcili swój czas na działania organizacyjne, paniom z Przedszkola Samorządowego kierowanego przez dyrektor Alinę Zielonkę, które z przyjemnością i wielkim zaangażowaniem organizują czas przyszłym biegaczom, wolontariuszom z Centrum Wolontariatu Gminy Wielka Wieś kierowanym przez Agnieszkę Pajor, uczniom i nauczycielom z Gimnazjum w Białym Kościele, kierowanego przez dyrektor Bożenę Turek. Serdecznie dziękujemy szefowej biura biegu Agnieszce Mytnik, która kierując kilkudziesięcioosobowym biurem biegu zapewniła perfekcyjną obsługę zawodników, Wojciechowi Wojtaszkowi za doskonałą i bezkonfliktową koordynację zabezpieczenia imprezy, Julianowi Karczowi za profesjonalne zabezpieczenie logistyczne i Pawłowi Żyle za jak zwykle wysoki poziom komentatorski. Dziękujemy bardzo serdecznie zawsze gotowym do niesienia pomocy druhom z OSP Gminy Wielka Wieś, profesjonalnie zabezpieczającym całą 11-kilometrową trasę biegu. Dziękujemy masażystom z Krakowskiej Szkoły Masażu i firmie BlackTree za profesjonalną opiekę nad biegaczami a Stanisławowi Kwiatkowskiemu, właścicielowi firmy Trans Med za opiekę medyczną. Podziękowania kierujemy także do księdza Marka Wcisło, proboszcza parafii Biały Kościół, za życzliwe wsparcie naszych działań organizacyjnych.

Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, sportowej postawie zawodników i wsparciu kibiców na całej trasie, Niepodległościowa Jedenastka ponownie była równocześnie świętem sportu i radosnym sposobem na obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości.

Zapisz

2016-11-14