100. lecie Szkoły Podstawowej w Bęble


13 października 2018r. przeżyliśmy niezwykły dzień – najpiękniejszy. W towarzystwie znakomitych gości, dyrektorów, nauczycieli, absolwentów, uczniów i rodziców świętowaliśmy Jubileusz 100-lecia naszej Szkoły!
Pierwszym punktem programu był przemarsz, w asyście sztandaru szkoły, do kościoła pw. Bożego Miłosierdzia w Bęble. Mszę św. koncelebrowali ksiądz prałat Stanisław Kozieł, ksiądz proboszcz Stefan Trojan, ksiądz Jerzy Bargiel, ksiądz Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej Michał Borda. Kazanie wygłosił nasz wspaniały absolwent - ksiądz Sebastian Kozyra.
Po mszy goście udali się na salę gimnastyczną – gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna naszego jubileuszu. Już przy wejściu była okazja do pierwszych wspomnień. Można było odszukać się na powiększonych starych fotografiach. Przybywający goście nie kryli wzruszenia - trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych przemówił językiem magii, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością.
Ceremonia rozpoczęła się polskim tańcem narodowym - polonezem, w wykonaniu uczniów klasy VI. Piękne regionalne biało-czerwone stroje, dostojne kroki i dźwięki wprowadziły wszystkich w uroczysty nastrój.
Uroczystość otworzył szkolny ceremoniał, po czym prowadzące – Pani Marzena Zgoda i Pani Izabela Wieczorek poprosiły o zabranie głosu Panią Dyrektor – Lucynę Kurek, która gorąco powitała wszystkich gości słowami: „Czuję się zaszczycona, że dane mi jest zorganizować tak piękny jubileusz, który przypada w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i łączy kilka pokoleń nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów. Dziękuję, że w tak ważnym dniu jesteście Państwo z nami.”
Jubileusz 100-lecia Szkoły uświetnili swoją obecnością:
- pan Tadeusz Wójtowicz – Wójt gminy Wielka Wieś
- pan Zbigniew Mazela – Przewodniczący Rady Gminy Wielka Wieś
-pani Ewa Kowar-Pogoń – Starszy Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty
- pan Tadeusz Nabagło – Wicestarosta powiatu Krakowskiego
- panią Krystyna Janecka i pan Piotr Goraj – Radni powiatu krakowskiego oraz Radni i Sołtysi z gminy Wielka Wieś
- Dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz Kierownicy jednostek samorządowych,
- zaprzyjaźnieni Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej
- przedstawiciele policji
- nasi wspaniali absolwenci
- członkowie zespołów regionalnych i kół gospodyń wiejskich
- emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły,
- obecni nauczyciele i pracownicy,
- uczniowie i rodzice.
Po przywitaniu gości, przyszedł czas na sentymentalne słowa Pani Dyrektor: „Były czasy dobre, piękne, ale były też - wiadomo - te trudne. Ale to one wszystkie razem składają się właśnie na cały wiek istnienia Szkoły Podstawowej w Bęble. W szkole czas odmierzany jest kolejnymi dzwonkami. To kolejne godziny lekcyjne, dni, miesiące i lata napędzają machinę szkolnego życia. To wciąż nowe zmiany i reformy. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia szczególne- takie właśnie jak dzisiejszy nasz jubileusz, dzięki któremu można się zastanowić i przemyśleć cały bieg wydarzeń i osiągnięcia szkoły. Od ubiegłego roku, przygotowując się do uroczystości, zbieraliśmy informacje o historii szkoły i jej dorobku. Dzięki naszej pracy, przy wsparciu wielu wspaniałych osób, powstało coś niezwykłego - drzewo życia szkoły, które zostało odsłonięte i zaprezentowane. Liczba zapisanych nazwisk i imion uwidoczniła, jak wielu ludzi oddało swoją energię i zaangażowanie szkole na przestrzeni lat.
Następnie usłyszeliśmy od zaproszonych gości wiele ciepłych słów na temat szanownej Jubilatki oraz życzeń dla społeczności szkolnej. Wśród osób przemawiających byli: Wójt Gminy Wielka Wieś - Pan Tadeusz Wójtowicz, Pani Wizytator- Ewa Kowar Pogoń, Wicestarosta Tadeusz Nabagło - nasz absolwent, pani sołtys - Krystyna Janecka oraz ks. dr Michał Borda.
Po wystąpieniach szanownych gości nastąpiła ceremonia oficjalnego otwarcia nowej części szkoły. Sale lekcyjne zostały już oddane do użytkowania i poświęcone przez ks. Proboszcza na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Podczas jubileuszowych uroczystości symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali : Wójt Gminy Wielka Wieś - pan Tadeusz Wójtowicz, Przewodniczący Rady Gminy - pan Zbigniew Mazela, Radny wsi Bębła- pan Edward Zamojski i Dyrektor Szkoły - pani Lucyna Kurek.
Pani Dyrektor oraz Przewodnicząca Rady Rodziców wręczyły honorowe dyplomy „ Przyjaciela szkoły”. Otrzymali je którzy, poświęcili swój czas i energię na pomoc w budowaniu jej wizerunku.
Część oficjalna zakończyła się niezwykle wzruszającymi słowami skierowanymi do Pani Dyrektor ze strony przedstawicieli Rodziców i Nauczycieli. Podziękowali oni nie tylko za profesjonalne zarządzanie szkołą, ale przede wszystkim za tworzenie cudownej, ciepłej atmosfery, oraz poczucia wsparcia, którego doznajemy ze strony Pani Dyrektor na co dzień.
Po zakończeniu części oficjalnej obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez młodzież pod kierunkiem pani Izabeli Wieczorek przy współpracy z całym zespołem nauczycieli przygotowującym uroczystość.. Wraz z tykaniem i przesuwaniem się wskazówek zegara przenieśliśmy się w dawne czaszy. Przywołaliśmy najważniejsze wydarzenia z historii naszej szkoły. Program artystyczny poprowadzili Wanesa Sroka i Bartosz Wojdała z klasy VI. Słowa narratorów, zawierające historyczne fakty, przeplecione zostały wymownymi scenkami, tańcami, piosenkami i wierszami. Różnorodność formy i treści występu sprawiła, że wszyscy z obecnych z zapartym tchem prześledzili nasze dzieje. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że dostarczyli nam tylu wzruszeń i emocji.
Po części artystycznej wspólnie odśpiewaliśmy uroczyste sto lat – przy akompaniamencie pana Krzysztofa Barana. Nie zabrakło wyśmienitego tortu jubileuszowego dla wszystkich gości, który był słodkim podsumowaniem sobotniej uroczystości.
Prowadzące zachęciły na koniec do obejrzenia drzewa życia szkoły oraz innych zgromadzonych pamiątek – kronik, zapisków, zdjęć, a także do zwiedzenia naszych murów - w cudownej, nowej odsłonie!
Jubileuszowa uroczystość była dla wszystkich spotkaniem z przeszłością. Będąc na finiszu „Roku dla Niepodległej” skłaniamy się do refleksji nad tym, czym jest patriotyzm. A przecież nasz patron - Jan Paweł II tak krótko i prosto odpowiedział na to pytanie - „ Patriotyzm to umiłowanie tego, co Ojczyste” . Do tych słów pięknie nawiązała Pani Dyrektor mówiąc: „Kochajmy więc tę naszą wspólną Ojczyznę – Polskę, dbajmy, troszczmy się o naszą małą Ojczyznę –gminę Wielką Wieś i bądźmy dumni z naszej dzisiejszej jubilatki – Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Bęble.”
Społeczność Szkoły Podstawowej w Bęble

Tagi dla strony:

2018-10-16