Kanały RSS

W serwisie www.wielka-wies.pl uruchomiliśmy system RSS.


Dzięki temu można na bieżąco otrzymywać najnowsze informacje o wydarzeniach publikowane na naszych stronach.
Co to jest RSS?


RSS (popularnie rozwijane jako Really Simple Syndication) to alternatywny w stosunku do standardowych stron WWW sposób dostępu do zasobów Internetu, zwłaszcza wiadomości i blogów.


RSS przypomina popularne newslettery, z tym że wiadomości docierają do prenumeratora indywidualnie i natychmiast po tym, jak zostają opublikowane
(a nie np. raz dziennie).
Jak mogę korzystać z RSS-ów na swoim komputerze?


Do odczytywania wiadomości RSS służą specjalne programy, zwane czytnikami (patrz linki obok), przypominające zazwyczaj programy pocztowe. Są wręcz takie, które instalują się jako wtyczka do Twojego ulubionego programu pocztowego, dzięki czemu nie musisz uczyć się nowych programów - odczytujesz wiadomości jak zwykłe e-maile. Dzięki takiemu podejściu czytnik może zaznaczać, które wiadomości już przeczytałeś i porządkować je według wybranych przez Ciebie kryteriów.


Ponieważ RSS to standard przekazywania danych, a nie ich sposobu pokazywania, są też wymyślne czytniki wyświetlające na ekranie ruchomy pasek z najnowszymi wiadomościami albo np. okienko wyskakujące gdy na świecie wydarzy się coś ważnego związanego z wybranym przez Ciebie tematem zainteresowań - zależy to tylko od pomysłowości twórców oprogramowania.
Darmowe programy, czytniki RSS można ściągnąć z internetu np. ze strony www.rss.mrok.org.


Aby skorzystać z RSS, w wybranym programie należy dodać nowy kanał podając adres do niego.


W przypadku serwisu Wielka-Wieś można wybrać jeden z adresów:Co daje RSS?


Korzystając z RSS-ów można zebrać w jednym miejscu informacje z wielu źródeł na wybrane tematy. Nie trzeba ściągać całej strony a jedynie spis treści aktualnych wiadomości. Klikając w dołączony do zapowiedzi link, wczytane zostaną dodatkowe informacje lub strona zawierająca pełną treść wiadomości. Wiadomości docierają do prenumeratora indywidualnie i natychmiast po tym, jak zostają opublikowane.


Korzystanie z RSS zaoszczędza czas i daje łatwy przegląd interesujących informacji.
2017-04-24