linia
podmenu
skroter O-Gminie mO-Gminie m117DM O Gminie / Aktualności - Wyłączenie sygnału analogowego telewizji naziemnej
Dodaj i podziel się
Zobacz wszystkie aktualności
Wiadomość z dnia: 2013-05-09

JAK ODBIERAĆ TELEWIZJĘ CYFROWĄ

Kolejne wyłączenia sygnału analogowego telewizji naziemnej są w Małopolsce planowane na 20 maja. Do końca lipca cała Polska przejdzie na odbiór cyfrowy.

Wszyscy posiadacze starszych odbiorników powinni sprawdzić, czy ich sprzęt jest gotowy do odbioru cyfrowego. Szczegółowe informacje można znaleźć w zamieszczonym poniżej poradniku. Zachęcamy też do odwiedzenia stron: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.tvp.pl/krakow/cyfryzacja-w-regionie . Można również skorzystać z bezpłatnej infolinii pod nr tel. 800 007 788 (od 18 do 24 maja infolinia działa w godz. 8.00 – 22, w dniu wyłączenia, czyli 20 maja w godz. 6.00 – 24.00)

Wszelkie uwagi dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, jak również inne problemy techniczne związane z techniką telewizyjną, można kierować na adres: dvbt.malopolska@tvp.pl

Pomocą służy także Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie – 12 634 00 84 (pon. – pt., godz. 8.00 – 16.00, a w dniach 20, 21, 22. 05. 2013 w godz. 8.00 – 20.00).

CO TO JEST NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA I DLACZEGO JĄ WPROWADZAMY

Naziemna telewizja cyfrowa to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Zmiana techniki nadawania telewizji naziemnej z dotychczasowej analogowej na cyfrową pozwala na znaczne zwiększenie oferty programowej, za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Dzięki temu na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego – analogowego, jak miało to miejsce do tej pory.

Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska. Zwolnione po naziemnej telewizji analogowej częstotliwości będą wykorzystane w przyszłości, m.in. do nadawania kolejnych programów telewizji naziemnej lub Internetu.

KOGO DOTYCZY ZMIANA NADAWANIA ANALOGOWEGO NA CYFROWE?

Kogo dotyczy zmiana nadawania analogowego na cyfrowe? Proces cyfryzacji telewizji naziemnej dotyczy przede wszystkim użytkowników, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. W zależności od warunków lokalnych, tj. odległości od nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości zabudowań w pobliżu itp. mogą to być anteny pokojowe, zewnętrzne montowane na elewacjach budynków lub balkonach albo też zbiorcze anteny umieszczane na dachach budynków wielorodzinnych. Telewizją naziemną jest też sygnał odbierany przez anteny przenośne i mobilne (np. w przyczepach kempingowych). Nie są natomiast telewizją naziemną sygnały odbierane za pomocą anten satelitarnych, TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (Internet).

Abonenci korzystający wyłącznie z satelitarnych platform cyfrowych lub kablówki, którzy nie są zainteresowani odbiorem programów za pośrednictwem telewizji naziemnej, nie muszą martwić się o cyfryzację, ponieważ ten proces ich nie dotyczy (nie muszą dokonywać żadnych zmian).

CO JEST POTRZEBNE, ABY ODBIERAĆ NAZIEMNĄ TELEWIZJĘ CYFROWĄ

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w telewizor lub zewnętrzny w formie przystawki (tzw. set-top-box) podłączony do telewizora oraz tak jak dotychczas antena naziemna. Widzowie korzystający ze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, aby odbierać nowoczesną naziemną telewizję cyfrową, powinni zakupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, a następnie podłączyć go do telewizora za pomocą dostępnych z tyłu obudowy gniazd. Najpopularniejszym sposobem podłączenia dekodera w tym przypadku jest użycie gniazda EURO. Posiadacze telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 nie muszą się martwić, gdyż ich telewizor jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W obu przypadkach należy pamiętać o antenie, którą podłączamy do gniazda antenowego dekodera – jeżeli używamy telewizora starszego typu – lub do gniazda antenowego telewizora – dotyczy telewizorów z wbudowanymi fabrycznie dekoderami. Posiadacze kilkuletnich nowoczesnych telewizorów cyfrowych, np. LCD i Plazma powinni upewnić się, czy ich telewizor odbierze naziemną telewizję cyfrową. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych posiadają bowiem wbudowany dekoder DVB-T MPEG-2, który niestety nie umożliwia poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w Polsce. W tym wypadku konieczne jest dokupienie do telewizora zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4 i podłączenie go np. używając cyfrowe gniazdo HDMI.

Zamiast dekodera można także dokupić specjalny moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć to do gniazda CI telewizora. Jednakże nie wszystkie telewizory posiadają takie gniazdo więc przed zakupem należy się o tym upewnić. Naziemną telewizję cyfrową można odbierać także na komputerze używając zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4, który należy podłączyć np. do gniazda USB komputera.

We wszystkich wymienionych przypadkach należy pamiętać o właściwej antenie. Do odbioru potrzebna jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa czy też zbiorowa pod warunkiem jej prawidłowego dostosowania. Należy pamiętać, że anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach lokalnych, tj. w bliskich odległościach od nadajnika, korzystnym ukształtowaniu terenu itp. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 – 69. Jeżeli obecnie posiadana antena zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie ma potrzeby wymieniać anteny.

Koszt zakupu dekodera, to wydatek około 100-250 zł. Natomiast ceny anten kształtują się pomiędzy 50-200 zł. Anteny satelitarne nie umożliwiają odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

OBOWIĄZKI SPRZEDAWCÓW

Dzięki ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej obecnie nie trzeba się martwić, o to czy kupowany przez nas telewizor lub dekoder jest przystosowany do poprawnego odbioru telewizji cyfrowej. Zgodnie z tą ustawą sprzedawca będzie musiał poinformować klienta przez zakupem, o tym że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru cyfrowej telewizji.
Gdyby mimo wszystko zdarzyło się, że kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i nie zostaliśmy o tym fakcie uprzednio poinformowani, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UWAGA NA NACIĄGACZY I OSZUSTÓW

W związku z trwającym procesem cyfryzacji telewizji naziemnej niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nieuczciwi sprzedawcy, aby przekonać do zakupu swojej oferty, informują np. że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają np., że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie abonament radiowo-telewizyjny.

Informacje te są rzecz jasna nieprawdziwe. Trzeba zatem dokonywać przemyślanych zakupów. Zaleca się dokonywanie zakupów w zaufanych punktach sprzedaży. Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W razie zaistnienia takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

OFERTA PROGRAMOWA

W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej, w zależności od obszaru, są dzisiaj dostępne następujące programy TV nadawane w tzw. multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach programowych:

w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;

w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6;

w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Oprócz bogatszej oferty programowej, widz otrzyma także dostęp do dodatkowych usług, takich jak: możliwość wyboru kilku ścieżek dźwiękowych, np. w kilku językach, w tym także audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dźwięku przestrzennego, a także napisów.

Naziemna telewizja cyfrowa jest wdrażana stopniowo, w związku tym wymienione programy i usługi nie są jeszcze dostępne w całej Polsce. Oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.

WYŁĄCZENIE NAZIEMNEJ TELEWIZJI ANALOGOWEJ

Naziemna telewizja cyfrowa zastąpi docelowo telewizję analogową. Oznacza to, że widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt do jej odbioru, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej. Proces wyłączeń przebiega etapami – rozpoczął się 7 listopada 2012 roku i potrwa do 23 lipca br. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej ostateczny termin wyłączenia emisji analogowej to 31 lipca 2013 r.

Tegoroczne wyłączenia emisji analogowej obejmą następujące obszary rezerwacyjne (wg nadajników):

• 19 marca 2013 r.: Elbląg/Jagodnik, Rzeszów/Sucha Góra, Szczecin/Kołowo, Warszawa/Raszyn i PKiN, Wisła/Skrzyczne.

• 22 kwietnia 2013 r.: Częstochowa/Wręczyca Wlk, Gorlice, Kłodzko/Czarna Góra, Opole/Chrzelice, Rabka/Luboń Wielki, Szczawnica/g. Przechyba, Tarnów/g. Św. Marcina, Wrocław/Ślęża, Zakopane/Gubałówka.

• 20 maja 2013 r.: Białogard/Sławoborze, Bydgoszcz/Trzeciewiec, Gniezno/Chojna, Kalisz/Mikstat, Katowice/Kosztowy, Konin/Żółwieniec, Koszalin/Gołogóra, Kraków/Chorągwica, Lębork/Skórowo Nowe, Łódź/Komin EC-4, Piła/Rusinowo, Świnoujście/ul. Chrobrego.

• 17 czerwca 2013 r.: Białystok/Krynice, Bieszczady/g. Jawor, Dęblin/Ryki, Kielce/Św. Krzyż, Lublin/Piaski, Olsztyn/Pieczewo, Opoczno, Płock/Rachocin, Przemyśl/Tatarska góra, Siedlce/łosice, Suwałki/Krzemianucha, Zamość/Tarnawatka.

• 23 lipca 2013 r.: Giżycko/Miłki, Jelenia Góra/Śnieżne Kotły, Leżajsk/Giedlarowa, Ostrołęka. Należy pamiętać, że wyłączenia będą dotyczyć będą także tych mniejszych nadajników, które retransmitują sygnał z nadajników głównych, z których odbiór jest w danych miejscach utrudniony.

WYŁĄCZENIA W MAŁOPOLSCE

20 maja nastąpi w Polsce kolejne wyłączenie telewizji analogowej, w tym w Małopolsce. Obejmie ono swoim zasięgiem także Małopolskę – prawie 2 mln 64 tys. mieszkańców w 121 gminach. Listę gmin 20 maja nastąpi w Polsce kolejne wyłączenie telewizji analogowej. Obejmie ono swoim zasięgiem także Małopolskę – prawie 2 mln 64 tys. mieszkańców w 121 gminach.

W tym etapie wyłączona zostanie emisja analogowa z następujących nadajników:
• Kraków
o Dobra / g. Nad Kiwajami – TVP1, TVP2, TVP Info Kraków.
o Kraków / Chorągwica – TVP1, TVP2, TVP Info Kraków, Polsat, TV Puls, TV 4, TVN.
o Kraków / Krzemionki – TVP2.
o Limanowa / g. Lipowe – TVP1, TVP2.
o Racławice / Wieś – TVP1, TVP2, TVP Info Kraków.
o Tymbark / g. Podłopień – TVP1, TVP2.
o Winiary – TVP1, TVP2.

Dodatkowo, wyłączone zostaną stacje spoza obszaru objętego V etapem wyłączeń, które retransmitują sygnał analogowy TVP1 lub TVP2 emitowany przez stację główną Kraków / Chorągwica:
o Piwniczna / g. Kicarz – TVP1, TVP2.
o Rytro / g. Cycówka – TVP1, TVP2.
o Stryszów / Góra Stryszów – TVP1, TVP2.
o Zawoja / g. Kolisty Groń – TVP1, TVP2.
o Zawoja / g. Miśkowcowa – TVP1, TVP2.

Lista gmin objętych wyłączeniem 20 maja 2013 roku:

Bochnia    bocheński
Drwinia    bocheński
Lipnica Murowana    bocheński
Łapanów    bocheński
Nowy Wiśnicz    bocheński
Rzezawa   bocheński
Trzciana    bocheński
Żegocina    bocheński
Borzęcin    brzeski
Brzesko    brzeski
Czchów    brzeski
Dębno    brzeski
Gnojnik    brzeski
Iwkowa    brzeski
Szczurowa    brzeski
Alwernia    chrzanowski
Babice    chrzanowski
Chrzanów    chrzanowski
Libiąż    chrzanowski
Trzebinia    chrzanowski
Gręboszów    dąbrowski
Olesno    dąbrowski
Czernichów    krakowski
Igołomia-Wawrzeńczyce    krakowski
Iwanowice    krakowski
Jerzmanowice-Przeginia    krakowski
Kocmyrzów-Luborzyca    krakowski
Krzeszowice    krakowski
Liszki    krakowski
Michałowice    krakowski
Mogilany    krakowski
Skała    krakowski
Skawina    krakowski
Słomniki    krakowski
Sułoszowa    krakowski
Świątniki Górne    krakowski
Wielka Wieś    krakowski
Zabierzów    krakowski
Zielonki    krakowski
Kraków    Kraków
Dobra    limanowski
Jodłownik    limanowski
Laskowa    limanowski
Limanowa    limanowski
Łukowica    limanowski
Mszana Dolna    limanowski
Słopnice    limanowski
Tymbark    limanowski
Charsznica    miechowski
Gołcza    miechowski
Kozłów    miechowski
Książ Wielki    miechowski
Miechów    miechowski
Racławice    miechowski
Słaboszów    miechowski
Dobczyce    myślenicki
Lubień    myślenicki
Myślenice    myślenicki
Pcim    myślenicki
Raciechowice    myślenicki
Siepraw    myślenicki
Sułkowice    myślenicki
Tokarnia    myślenicki
Wiśniowa    myślenicki
Chełmiec    nowosądecki
Gródek nad Dunajcem    nowosądecki
Grybów    nowosądecki
Kamionka Wielka    nowosądecki
Korzenna    nowosądecki
Łososina Dolna    nowosądecki
Piwniczna Zdrój    nowosądecki
Rytro    nowosądecki
Stary Sącz    nowosądecki
Bolesław    olkuski
Bukowno    olkuski
Klucze    olkuski
Olkusz    olkuski
Trzyciąż    olkuski
Wolbrom    olkuski
Brzeszcze    oświęcimski
Chełmek    oświęcimski
Kęty    oświęcimski
Osiek    oświęcimski
Oświęcim    oświęcimski
Polanka Wielka    oświęcimski
Przeciszów    oświęcimski
Zator    oświęcimski
Koniusza    proszowicki
Koszyce    proszowicki
Nowe Brzesko    proszowicki
Pałecznica    proszowicki
Proszowice    proszowicki
Radziemice    proszowicki
Budzów    suski
Bystra-Sidzina    suski
Jordanów    suski
Maków Podhalański    suski
Stryszawa    suski
Zawoja    suski
Zembrzyce    suski
Ciężkowice    tarnowski
Gromnik    tarnowski
Pleśna    tarnowski
Wietrzychowice    tarnowski
Wojnicz    tarnowski
Zakliczyn    tarnowski
Andrychów    wadowicki
Brzeźnica    wadowicki
Kalwaria Zebrzydowska    wadowicki
Lanckorona    wadowicki
Mucharz    wadowicki
Spytkowice    wadowicki
Stryszów    wadowicki
Tomice    wadowicki
Wadowice    wadowicki
Wieprz    wadowicki
Biskupice    wielicki
Gdów    wielicki
Kłaj    wielicki
Niepołomice    wielicki
Wieliczka    wielicki

-
Zobacz archiwalne aktualności 2012 - Zobacz archiwalne aktualności 2011 - Zobacz archiwalne aktualności 2010 - Zobacz archiwalne aktualności 2009 i wcześniej
rysunek

Zmień rozmiar czcionki

A - Resetuj A +
Aktualnosci
światło
Nowe nazy ulic - wyszukiwarka
światło
Nazewnictwo ulic
światło
Kontakt

Gmina Wielka Wieś
32-089 Wielka Wieś,
ul. Wesoła 48
tel. 12 419 17 01-04
fax 12 419 17 05


Pracujemy w godzinach:
Poniedziałek: 7.30 - 17.30
Wtorek - Piątek: 7.30 - 15.30

Numer konta:
Krakowski Bank Spółdzielczy o/Wielka Wieś
18 8591 0007 0040 0591 8786 0117

NIP Gminy: 513-00-66-230
urząd gminy małe zdjęcie
światło
© 2009 Wielka-Wieś. Wszelkie prawa zastrzeżone.Uwagi do strony. | grupa26 projektowanie stron www kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone
Gmina Wielka Wieś
ul. Wesoła 48 32-089 Wielka Wieś

Każdorazowe cytowanie materiałów zamieszczonych na niniejszej stronie w jakichkolwiek środkach masowego przekazu wymaga podania źródła pochodzenia cytatu. Kopiowanie, reprodukcja, retransmisja lub redystrybucja jakichkolwiek materiałów zamieszczonych w niniejszym serwisie w całości lub w części, w jakimkolwiek medium lub w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych wymaga zgody Gminy.

closeCookies

Ważne: Nasza strona www korzysta z plików cookies.

Pozostając na naszej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

CmsNET ver: 2.2.5149.18390, G: S
Powrót Powrót Do góry Do góry